Győr új arénáját, az Audi Aréna Győrt úgy jellemezhetjük, mint a legújabb és legmodernebb arénát Magyarországon, melyet az RCF topkategóriás hangrendszerével szereltek fel.
Az olasz cég magyar disztribútora, a Chromasound Kft. szerint az 5500 férőhelyes multifunkcionális sport létesítmény összehasonlíthatatlanul jó beszédérthetőséggel rendelkezik, mely nagymértékben köszönhető a G-Sound Kft. Által végzett szakszerű tervezésnek is.
Gricz József, a G-Sound rendszertervezője Sütő Lászlóval együtt specifikálta a 40 db Acustica C5212-96 típusú, két utas, szélessávú hangsugárzót, amely 90×60 fokos nyitásszöggel rendelkezik. Ezek a hangsugárzók veszik körbe a teret mind a négy oldalon, 20 függesztési ponton. A hangsugárzók a felső fix és az alsó mobil lelátóra néznek horizontálisan elfordított helyzetben, elfordított tölcsérekkel, így felelve meg a speciális elvárásoknak.
Makkay Imre a Chromasoundtól azt mondja “ Figyelembe vettük a székek, és a hangsugárzók közötti távolságot, csakúgy, mint a tölcsérek nyitásszögét, azért, hogy a megfelelő lefedettséget érjük el.
A 20 hangsugárzó tömb, nyolc zónára van felosztva, az alsó és a felső hangsugárzó csoportok külön hajthatóak. A rendszer meghajtását 2 db RCF DX 4008-as, 4 bemenetes, 8 kimenetes digitális hangsugárzó vezérlővel oldottuk meg, mely összesen 16 kijáratot kezel. Az erősítő szobák a négy sarokban helyezkednek el, mindegyik 5 db IPS 3700-as erősítőt tartalmaz. A hangsugárzók mindig a legközelebbi erősítő rackből vannak hajtva a kábelveszteség minimalizálása érdekében.
A G-Sound Kft. a VIP helyiséget is több zónás RCF hangsugárzó rendszerrel szerelte fel.
A Chromasound Fürjes Andor (aQrate Kft.) támogatásával az akusztikai tervezésben vállalt szerepet, így méréseket végeztek és ellenőrizték az eredményt. “A hangrendszert arra terveztük, hogy jó hangtonalitással rendelkezzen és megfelelő mélytartalékkal ahhoz, hogy akár zenei megszólaltatásra is alkalmas legyen. A rendszer kiegészíthető külső szubsugárzókkal, amennyiben extra szubtartományra van szükség.”
A Beszédérthetőségi Index (STI) 0.5-ös értéke volt a cél, abban az esetben, mikor az Aréna teltházas. Az első mérések alapján 0.51-es STI értéket sikerült elérni, a legrosszabb körülmények között, azaz amikor minden zóna szól és üres az aréna. A STIPA 0.68-as értéket érjük el akkor, amikor csak egy zóna szól és az Aréna még mindig üres.
Gricz József megjegyezte, hogy természetesen ezek a számok csak javulni tudnak abban az esetben, ha a teret megtöltik az emberek és nagyon boldogok, hogy elérték ezeket az értékeket.
A rendszer képes 98 dB LAeq-t és 113 db LC hangnyomásértéket elérni hallgatósági pozícióban, ami azt jelenti, hogy elég tartalék van a háttérzaj elnyomására. Azt is elmondta, hogy a fő cél az volt, minden egyes ülőhelyen, ugyanazt a hangminőséget tudják biztosítani. “Ellenőriztük azt, hogy hogyan tudunk megfelelni ennek a specifikációnak és nagyon elégedettek vagyunk az eredménnyel” Hozzá teszi, hogy különböző preset-eket tároltak el a rendszer vezérlőben, így lehet külön használni a felső hangugárzó rendszert.
A közönségi információs rendszer is RCF hangsugárzókból épült föl, amik a folyosókon, öltözőkben és egyéb helyeken találhatóak és 10 zónára vannak felbontva. Ezeknek a feladata, hogy ugyanazt a zenei anyagot közvetítsék, ami az Arénában szól, illetve az egyes csapatok részére a hívójeleket továbbítsa. Az Arénában található egy VIP terület is, ahová szintén a G-Sound installált RCF média szériát, RCF keverőket (L-Pad-et) és erősítőket (RCF IPS 700-at).
Az új rendszer novemberben debütált a Női Kézilabda Bajnokságon mindenki nagy örömére és elégedettségére.